Cumhuriyet Mah. Yenilik Cad. No:2/A Koyundere Menemen İzmir
0232 846 1015

DİL EĞİTİMİ

Anadili İngilizce olan yabancı öğretmenlerimizle uyguladığımız İngilizce programımızda; çocuklara başka bir dilin varlığını anlatmayı, bu alanda kulak – dil alışkanlığı kazandırmayı, günlük yaşamda kullanılan basit cümleleri anlayabilmelerini ve kullanabilmelerini hedefliyoruz.

Anadilimizi öğrenirken, duyduğumuz her şeyi “taklit” ve “tekrar” ederiz. Konuşmaya başlarken önce sesleri, ardından kelimeleri ve en sonunda da cümleleri söyleriz. Önce dinler, sonra konuşuruz. Çocuklar sadece dili kullanırlar; fiillerden, dilbilgisi kurallarından ve isimlerden haberleri yoktur. Buna rağmen dili “mükemmel” bir şekilde öğrenebilirler. Onlar İngilizceyi “yabancı” bir dil olarak algılamazlar. 

İki veya daha fazla dil konuşulan ortamlara doğan çocuklar, birkaç yıl içerisinde bu dillerin tümünü algılayıp kullanmaya başlayabilirler. Çünkü çocukların beyinleri 8 yaşına kadar dil gelişiminin her ayrıntısını öğrenmek üzere programlanmış bir yapıdadır; bu nedenle anaokulunda İngilizce eğitimine başlanması büyük önem taşır.

 

Ayrıca bilimsel araştırmalara göre, erken yaşta öğrenilen yabancı dil, çocuğun matematik, anadil ve sosyal bilgiler alanlarında da başarılı olmalarına yardımcı olur. Erken yaşta yabancı dil öğrenen çocuk kişisel alanda da farklılıklara anlayışlı, saygılı ve hoşgörülü bir tutum geliştirir.

Çocuklar, doğumdan itibaren pasif bir dil öğrenme sürecine girerler. Bulundukları ortamdaki dili algılar, bulguları biriktirir ve genellikle 2-3 yıl içerisinde kullanmaya başlarlar. Bundan dolayı Anaokulumuzda Oyun yöntemiyle, eğlenerek dil eğitimi verilir.