Cumhuriyet Mah. Yenilik Cad. No:2/A Koyundere Menemen İzmir
0232 846 1015

YAŞ GURUPLARIMIZ

Çocuklarımız için okul öncesi eğitiminin önemi hakkında farkındalık gün geçtikçe artıyor. Bu farkındalıkla hareket eden ebeveynlerin kafasını ise, en çok “en doğru anaokulu yaşı kaç?” sorusu meşgul ediyor. Bu sorunun cevabı çocuğun ve ailenin mevcut koşullarına göre değişkenlik gösteriyor olsa da günümüzde çalışan anne ve babaların sayısının oldukça yüksek olması; çocuğun sosyalleşme ihtiyacı; ebeveynin, çocuğun bilişsel gelişimine profesyonel katkı sağlama arzusu gibi etkenlerle anaokulu yaşı genellikle 2 -3 yaş arasında oyun grupları ile başlamış oluyor.

İlkokuldan 1 veya 2 yıl önce, çocuğun yalnızca ilkokula hazırlanması amacıyla verilen anaokulu eğitiminin, artık çocuğun gelişiminin çok hızlı olduğu ve öğrenmeye çok açık olduğu 4 yaş öncesindeki dönemden itibaren verilmesi tercih ediliyor. Dolayısıyla, mevcut koşullara göre değişkenlik göstermekle birlikte, çocuk için en uygun anaokulu yaşı 2-6 yaş arasını kapsıyor. Sihirlieller Anaokulunda eğitim, 2-3 yaş grupları için oluşturulan “Oyun Grubu” ile başlıyor, 6 yaşa kadar olan okul öncesi seviyeleriyle sürüyor.

2-3 Yaş Grubu (Oyun Grubu):

Çocukların ilk defa sosyal bir grubun üyesi oldukları bu dönemde, başta sosyo-duygusal gelişim olmak üzere tüm gelişim alanlarına yönelik, haftanın iki ya da üç günü olmak üzere yapılandırılmıştır.

3-4 Yaş Grubu:

Bu yaş grubunda yaparak yaşayarak öğrenmeye olanak sağlayan, çocukların merak duygusunu harekete geçirerek öğrenme isteği oluşturan bir program izlenmektedir. Türkçe dil etkinlikleri ile dil gelişimini, fiziksel aktivitelerle psikomotor becerilerin gelişimini, dikkat ve görsel algı çalışmalarıyla bilişsel gelişimi destekleyen aktivitelere yoğunlukla yer verilen programda okul yaşamının temelleri atılmaktadır. 

4-5 Yaş Grubu:

Etkin öğrenme ile birlikte, araştıran, sorgulayan, keşfetmekten ve öğrenmekten keyif alan, çocuklar yetiştirmeyi amaçlayan bir programdır. Çocuklar soyut bilgiden somut bilgiye doğru yol alırken, akademik yaşamlarına temel olacak bilgi ve becerileri kazanırlar. Branş dersleri ile de desteklemeler yapılır.

5-6 Yaş Grubu:

İlköğretime temel olacak hazırlıkların yanı sıra, öz güven, öz denetim gibi özellikleri kazandırmayı da hedefleyen, değerler eğitimi ile desteklenen bir program uygulanmaktadır. Tüm gelişim alanlarına yönelik çalışmaların yanı sıra haftada üç gün İngilizce eğitime yer verilen bu gruplarda çocuklar, dili doğal ortamında, yaparak yaşayarak öğrenirler.